
Sok más mellett a baba látás fejlődése is egy fontos folyamat a picik felcseperedésében, amit különböző praktikákkal és játékokkal is elő segíthetünk.
Születéskor a pici baba látása teljesen különbözik a mienktől. Azonban amint kibújnak az anyaméhből, rengeteg inger éri az újszülötteket és azonnal kezdetét is veszi a fejlődésük. Az első változások az agyi éréssel párhuzamosan, már pár hetes korban elkezdődnek, azonban ez a folyamat akár évekig is eltarthat.1 hónapos baba látása
A születés pillanatában a csecsemő a “sötétségből” hirtelenjében a “fény kavalkádba” csöppen. Ebben a kezdeti időszakban a babák látása még igen fejletlen. Tulajdonképpen rövidlátók, hiszen mindössze 20-30cm-ig képesek ellátni. Életük kezdete olyan, mintha egy kaleidoszkópon keresztül szemlélnék a világot. Az első hetekben már jócskán beindul a baba fejlődése, azonban napjai nagy részét még alvással tölti. A rövidke ébrenlétek alatt elkezdi gyakorolni, hogy hogyan tartsa a szemkontaktust, de ekkortájt még nehezen fókuszál, és kizárólag mozgó tárgyakat vagy alakokat képes megkülönböztetni. A csecsemő látása nagyjából kéthetes korára fejlődik ki annyira, hogy már a különböző tónusokat is képes felismerni. A harmadik hét után pedig a legtöbb baba már képes egy dologra hosszabb ideig fókuszálni (10-12 mp).3 hónapos baba látása
Egy 3 hónapos baba látása már jóval fejlettebb. Ilyenkorra a két szem mozgása összehangolódik, és a korai (egyébként teljesen természetes) kancsalítás mérséklődik vagy teljesen megszűnik. A harmadik hónap végére a csecsemő látása eléri a kb. 30%-os fejlettséget. Távolabbra, akár a szoba másik végébe is egész jól ellát már, egyre több felé jár a tekintete és hosszabb ideig tartja a tekintetét az arcokon. Ebben az időszakban kezdi felfedezni és megismerni saját magát is: egyre többet nézi a kezecskéit és a lábacskáit. Ilyenkor érdemes megfontolni olyan játékok beszerzését, amik stimulálják őt. Ilyen többek közt a kiságy fölé helyezhető forgó, ami kiválóan leköti a hátán fekvő picit.Mikortól lát a baba?
A baba látása a születés pillanatától kb. 3-5 éves koráig fejlődik. Mint ahogy azt fentebb is írtuk, a csecsemő az első hetekben ismerkedik a szemkontaktussal és kezdi megkülönböztetni a formákat és tónusokat. 3 hónapos korára pedig eléri a 30%-os kifejlettséget. Az, hogy mikortól lát a baba, talán kevésbé kézzelfogható, mint az, hogy mikorra éri el a fontosabb mérföldköveket. 6-12 hónapos kora között kialakul a térlátása, ami elengedhetetlen a járás gyakorlása során. Egy 8 hónapos gyermekről jó eséllyel elmondhatjuk, hogy látása 80%-os fejlettségű, 1 éves korára pedig azt, hogy élesen és tisztán lát, már távolra is. A baba fejlődése egytől kétéves koráig a finommotorika terén a leglátványosabb. Ez idő alatt a szemmel követést, a mélység érzékelést és a szem-kéz koordinációt gyakorolja, amiben mi is sokat tudunk neki segíteni.