Mit olvashatsz ki a gyermekrajzokból?

Sokszor még a felnőtteknek is nehezükre esik megfogalmazni és kimondani az érzéseiket, a titkos vágyaikat vagy a legbensőbb félelmüket. A gyerekeknél ez még bonyolultabb feladat, mivel tapasztalat híján még nem tudják beazonosítani, hogy mit is éreznek, és a szókincsükben sem biztos, hogy találnak szót arra, amit mondani szeretnének.

Sokszor még a felnőtteknek is nehezükre esik megfogalmazni és kimondani az érzéseiket, a titkos vágyaikat vagy a legbensőbb félelmüket. A gyerekeknél ez még bonyolultabb feladat, mivel tapasztalat híján még nem tudják beazonosítani, hogy mit is éreznek, és a szókincsükben sem biztos, hogy találnak szót arra, amit mondani szeretnének.

Néha jó lenne kicsit belekukkantani a fejecskéjükbe, hogy megértsük, mi is zajlik le bennük, és támogathassuk őket szükség esetén.

Nem véletlenül alkalmazzák a grafológusok és gyermekpszichológusok a rajzelemzés módszerét. Minden gyerek szokott rajzolni, az önálló alkotás pedig egy kis nyitott ablak a belső világukba. A rajzok jól tükrözik a rajzoló egyéniségét, látásmódját és érzelmeit. A szakavatott szem számára rengeteg információ kiolvasható a laikus számára csupán egyszerű zsírkréta ábrákkal telemázolt papírlapból. Természetesen a rajzelemzés tudománya sokkal összetettebb annál, minthogy valaki messzemenő következtetést vonjon le egymaga, azonban ha a szülő szükségét látja, nyugodtan fordulhat szakemberhez, aki készséggel segít feltárni a rajzok mögötti érzéseket. Persze van pár érdekesség, ami számodra is árulkodó lehet.

Mi mindenre érdemes figyelni?

  • Érdemes már az alkotás körülményeit és folyamatát is megfigyelni. Például ha csak egy féle szín állt rendelkezésre, akkor nem kell aggódni a különös színválasztás miatt.
  • Mekkorák a rajzok? A kis méretű figurák kisebbrendűségi tudatot és szorongást, míg a teljes lapot elfoglalók túlzott önértékelést jelezhetnek. Ha már a lapra sem fér ki a kép, akkor erős én-központúság lehet a háttérben, és könnyen lehet, hogy a gyermek nem törődik a szabályokkal, és minden figyelmet magának követel, akár erőszakosan is.
  • Milyenek a vonalak? Aki inkább gömbölyű, lekerekített vonalakat vet papírra, szelídebb, kedvesebb és alkalmazkodóbb természetű lehet, szemben azzal, aki többnyire szögletes és feszes vonalakat csinál, mivel ő nagyobb eséllyel erősebb és akaratosabb személyiség.
  • Sok üres hely. Ha a papíron sok a hézag és az üres, kihasználatlan terület, az a távolságtartást és a magányt is kifejezheti.
  • Átsatírozott, átfirkált, eltépett rajzok. A kicsi itt sokszor nemcsak a rajzával, hanem önmagával is elégedetlen.
  • Emberek és család ábrázolása. Emberábrázoláskor a gyerek önmagát szokta lerajzolni, ezért érdemes figyelni, hogyan látja saját magát. Amikor a családot rajzolja le, sokat számít, hogy milyen sorrendben rajzolja le az egyéneket, milyen méretben és testtartással jeleníti meg a figurákat. Akivel hasonlóra formálja magát, azzal tud leginkább azonosulni. Figyeld meg a családtagok közötti közelséget is, ez ugyanis érzelmi közelséget is jelent! Továbbá az elsőként lerajzolt családtag utalhat arra, hogy érzelmileg ki a legfontosabb számára.
  • Ne felejtsük el, hogy a pillanatnyi érzelmek nem feltétlenül jellemeznek általában! Több rajz elemzésével viszont már feltérképezhetők a főbb jellemvonások.
Rajzolni jó. Hogy miért?

Elemzés nélkül is szuper elfoglaltság a rajzolás. Egyrészt mert segít feldolgozni a gyereknek a tapasztalatait. Még a konfliktusait is elég néha csak kirajzolnia magából, éppúgy mint ahogyan a felnőtteknek segít az, ha beszélnek valamiről. Másrészt mert fejleszti a kicsi kreativitását, kézügyességét, koncentrálóképességét, és mert egyszerűen jó móka. Sokan teljesen beleélik magukat alkotás közben abba a világba, amit rajzolnak maguknak. A rajzolás pedig még azért is praktikus, mert kis helyet igényel. Így ha kisgyerekkel mész olyan programra vagy útra, ahol nincs lehetőség nagyobb játékokat elővenni, ugyanakkor szeretnéd valamilyen elfoglaltsággal lekötni a lurkó figyelmét, elég pár papírlap és színesceruza, zsírkréta vagy filctoll, hogy ne unatkozzon. A Crayola és a SES minőségi termékeivel öröm a rajzolás minden perce. Még különlegesebbé tehetjük a rajzolást az olyan különleges rajzeszközökkel, mint a szappanos SES csempekréta, amivel a fürdőszobai csempét és kádat lehet kidekorálni, majd egy kis vízzel nyom nélkül eltüntethető a mázolmány. Ezzel a trükkel az esti fürdést is könnyebben megszeretik azok a gyerekek, akiket eddig csak hosszas rábeszéléssel lehetett a fürdőbe küldeni.

Ezek is érdekelhetnek

Játék testvéreknek – Így erősíthető a testvéri kapcsolat

Játék testvéreknek – Így erősíthető a testvéri kapcsolat

Milyen a jó testvéri kapcsolat, és hogyan kezelhető a testvérharc? Bemutatjuk, miképp segítenek a testvér játékok a szoros testvéri kapcsolat kialakításában.

Tovább olvasok
A plüss játékok fejlesztő hatásai

A plüss játékok fejlesztő hatásai

Generációk nőttek fel puha plüss játékok társaságában. Tudtad, hogy a plüssök a gyermek érzelmi fejlődése szempontjából is hasznosak? Olvasd el tippjeinket!

Tovább olvasok
Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Önbizalomhiány gyerekeknél – Így segíthetünk a fejlődésben

Mitől alakul ki az önbizalomhiány gyerekeknél, és mit tehetsz ellene? Mit érhetsz el önbizalom növelő sportok segítségével? Válaszok a cikkben.

Tovább olvasok
Jutalmazási rendszer gyerekeknek - Hogyan működik?

Jutalmazási rendszer gyerekeknek - Hogyan működik?

Érdekel, hogy hogyan működik a jutalmazási rendszer gyermekkorban, mikor és hogyan érdemes elkezdeni, és hogy a büntetés szükséges-e? Akkor jó helyen jársz, cikkünkben ugyanis ezeket a kérdéseket járjuk körbe. Olvass tovább!

Tovább olvasok
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás