Miért fontos a közös meseolvasás?

Sokszor nagy könnyebbséget jelent a fáradt és elfoglalt szülőknek az, ha egy rajzfilmmel le tudják foglalni kis időre a csemetéjüket. Nincs is azzal baj, ha néha ehhez a módszerhez folyamodnak, de azt tudniuk kell, hogy mese és mese között is óriási különbség van. Nézzük, hogy mit, miért és hogyan érdemes mesélni!

Sokszor nagy könnyebbséget jelent a fáradt és elfoglalt szülőknek az, ha egy rajzfilmmel le tudják foglalni kis időre a csemetéjüket. Nincs is azzal baj, ha néha ehhez a módszerhez folyamodnak, de azt tudniuk kell, hogy mese és mese között is óriási különbség van. Nézzük, hogy mit, miért és hogyan érdemes mesélni!

Miért jó a mese?

A mese pozitív hatásaihoz nem fér kétség. A szakemberek szerint számos érv szól amellett, hogy nap mint nap szakíts egy kis időt a közös meseolvasásra, mert

  • ez egy szuper közös program, amivel kifejezheted a gyermekednek, hogy szereted, fontos számodra és ott vagy mellette,
  • erősíti a kapcsolatotokat,
  • megdolgoztatja a gyerek képzelőerejét,
  • gazdagítja a szókincsét, így majd választékosabban tudja kifejezni magát, ami a tanulmányai során és felnőtt korában is hasznos lesz,
  • segít feldolgozni és feloldani a konfliktusait, levezetni az indulatait és a szorongást a mesékből vett minták alapján,
  • növeli az önbizalmát, hiszen mindig a jó, a „legkisebb”, a „legesélytelenebb” győz a végén, amiből láthatja, hogy neki is sikerülhet, ha ő is kitart,
  • megnyugtatja és ellazítja,
  • a mesék révén szórakozva tanul,
  • fejlődik a jelleme,
  • megtanulja megkülönböztetni a jót és a rosszat,
  • a mese által érthetővé válik a világ,
  • fejlődik a koncentrálóképessége és a memóriája,
  • megszereti az olvasást,
  • és ha netán lebetegedne, még a gyógyulás is gyorsabban megy, ha odabújhat anyához vagy apához, akik mesélnek neki.
Miért nem mindegy, hogy a kisgyerek elképzeli vagy nézi a mesét?

Valószínűleg sok szülőben él tévesen az az elképzelés, hogy a mese akkor is ugyanolyan mese, ha ők mondják, és akkor is, ha a tévében vagy a YouTube-on nézi azt a lurkó. A különbség azonban óriási az általunk mondott mese javára, ennélfogva jobb, ha minél többször kapjátok elő otthon gyermekeddel a mesekönyvet, vagy ami még talán ennél is jobb, ha fejből mondasz neki kedves történeteket. Ugyanis a korábban felsorolt előnyök egy része csak a közös meséléskor jelentkezik, a rajzfilmek nézésétől hiába várnánk. Sőt, mivel a tapasztalatok feldolgozásához a saját belső képeken át vezet az út –  ami tévézéskor nem, csak szóban hallott mesék során működik –, ezért a képernyőt nézve csak még több feszültség gyülemlik fel a piciben. További nagy előnye a közös mesélésnek, hogy míg a rajzfilmekben lévő gonosznak csak az alkotók fantáziája szab határt (ez pedig traumát okozhat a gyereknek), addig a hallgatott mesében csak olyan mértékben lesz mindez gonosz és félelmetes, amennyire a kisgyerek be tudja fogadni. Ez a pozitívum a diafilmezésnél is áll, melynek képi világa a mesekönyvek illusztrációihoz hasonlóan jóval lassabbak, mint egy sodró rajzfilm esetében. Így a gyermek könnyebben fel tudja venni az események fonalát, és bármikor van ideje kérdezni és megbeszélni a mese részleteit, de akár az olvasás elsajátításában és megszeretésében is szerepe lehet. A diafilmezés sokunk kedvenc elfoglaltságai közé tartozott gyerekkorunkban. Ezt az emlékeinkben élő meghitt családi együttlétet most te is megadhatod szülőként a csemetédnek, aki biztosan örömmel venné a mesélésnek ezt a hangulatos módját, ami számára is örök és kedves emlékként fog megmaradni.

Milyen mesét válassz?

A legkisebbek az egyszerűbb történeteket és mondókákat kedvelik, amik olyan hétköznapi dolgokról szólnak, amiket ők is átélnek. Kezdésnek tökéletesek az állatmesék és a kicsik nagy kedvence, a Bogyó és Babóca mesekönyvek Bartos Erika tollából, melyek mind egy-egy kedves kis kalandot írnak le. 3-4 éves kortól már fantáziadúsabb mesékre lesz igényük a gyerekeknek, úgyhogy lassan jöhetnek a népmesék és tündérmesék. Próbáld minél több történettel megismertetni a kicsit, így több mintája lesz a saját élményei feldolgozásához. Azonban ha ugyanazt a mesét kéri, olvasd neki inkább azt, mert ezek szerint abban találhatott megoldást az ő aktuális élethelyzetére. Ha a lurkó kiválasztotta a kedvenc meséit, akár a kedvenc mesehősét ábrázoló játékokkal vagy plüssökkel is meglepheted.

Hogyan mesélj?

Bármilyen szóban mondott mese jobb a semminél. Még ha te úgy is érzed, hogy neked nem megy, ez az érzés ne fogjon vissza, mert gyermeked így is élvezettel fog elmerülni szavaid nyomán a képzeletbeli kalandban!

  1. Próbálj kifejezően, dallamosan mesélni!
  2. Kitalálhatsz te is új történeteket, de egy általad ismert mesét is elmondhatsz emlékezetből, mert nem gond, ha kimarad pár részlet.
  3. A könyvek mellett használhatsz diavetítőt is, ami kicsiknek és nagyoknak is különleges élmény, miközben nem kell lemondani a közös meseolvasás előnyeiről sem. A számos diafilm közül biztos találsz olyat, amit szívesen megnéznétek együtt.
Jó szórakozást kívánunk a mesékhez!

Ezek is érdekelhetnek

Babaváró buli ötletek – Tippek a szervezéshez

Babaváró buli ötletek – Tippek a szervezéshez

Egy kisbaba érkezése mindig izgalmas esemény, amelyet érdemes méltó módon megünnepelni. A babaváró buli kiváló alkalom arra, hogy a leendő szülők a barátaikkal és családtagjaikkal együtt osszák meg az örömüket, és egy kellemes délutánt vagy estét töltsenek el együtt. Ha te is egy ilyen esemény szervezésén gondolkodsz, érdemes alaposan átgondolni a részleteket, ezért összegyűjtöttük a legjobb tippeket!

Tovább olvasok
Jutalmazási rendszer gyerekeknek - Hogyan működik?

Jutalmazási rendszer gyerekeknek - Hogyan működik?

Érdekel, hogy hogyan működik a jutalmazási rendszer gyermekkorban, mikor és hogyan érdemes elkezdeni, és hogy a büntetés szükséges-e? Akkor jó helyen jársz, cikkünkben ugyanis ezeket a kérdéseket járjuk körbe. Olvass tovább!

Tovább olvasokTovább
A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A kuckó építés fejlesztő hatásai – Otthoni bunker ötletek

A nappaliba káosz, párnák mindenütt, az asztalon pokróc, alatta viszont óriási kacagás és móka? Biztosan te is érkeztél már arra haza, hogy valamelyik szobában bunker fogadott. Ez egy szuper elfoglaltság kicsiknek és nagyoknak, ráadásul pozitív hatásai is vannak. Olvass tovább!

Tovább olvasok
Képernyőidő korlátozás - Játékok a digitális egyensúlyért

Képernyőidő korlátozás - Játékok a digitális egyensúlyért

Digitális világban élünk, ahol a képernyők és okoseszközök a mindennapi életünk részévé váltak. Egyre fiatalabb gyerekek ülnek le tabletek és okostelefonok elé, ami sok szülő számára kihívást jelent. Talán veled is előfordult már, hogy azon aggódtál, vajon milyen hatással vannak ezek az eszközök gyermeked fejlődésére. Hogyan találhatjuk meg a megfelelő egyensúlyt a digitális világ és a való élet között? És milyen játékok segíthetnek nekünk ebben? Ez a cikk pontosan ezekre a kérdésekre ad választ.

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás