Környezettudatos nevelés: tanulás zöld játékok segítségével

A környezetvédelem fontossága vitathatatlan, ezért nagyon fontos, hogy a következő generációk számára természetessé váljon a fenntartható életmód. Hogyan érhetjük ezt el? A cikkben megmutatjuk, miért érdemes már kisgyermekkorban elkezdeni a környezettudatos nevelést, milyen hétköznapi szokásokkal alapozhatjuk meg ezt, és milyen játékokkal tehetjük igazán élvezetessé a tanulást.


Miért olyan fontos a környezettudatosságra nevelés?

A mai gyerekek a jövő döntéshozói, és minden, amit most megtanítunk nekik, hatással lesz arra, hogyan bánnak majd a bolygóval felnőttként. Minél korábban ismerkednek meg a környezetbarát gondolkodás alapjaival, annál könnyebben válik számukra természetessé.

Fontos, hogy minden életkorban más módszerekkel és eszközökkel adhatjuk át tudásunkat, ami különösen igaz a kisgyermekkorra. Ők játékokon és játékos példákon keresztül tanulnak a leghatékonyabban, ezért is állítottunk össze néhány hasznos tippet az otthoni rutintól a játékötletekig, mert hiszünk benne, hogy így könnyebben taníthatod meg őket a környezettudatosság alapjaira.

 

Hétköznapi környezettudatosság gyerekeknek

A legfontosabb szabály: a gyerekek abból tanulnak, amit látnak. Ha te magad odafigyelsz, jó példával állsz gyermeked előtt, és együtt végeztek környezettudatos tevékenységeket otthon, akkor számukra később is természetes lesz a Föld védelme.

Íme néhány otthoni ötlet:

Szelektív hulladékgyűjtés
Játékként is felfogható, ha megtanítod, hogy melyik színű kukába mit kell dobni. A kisebb gyerekekkel használhatsz színes képeket vagy matricákat, akár memóriajátékkal összekötve.

Kapcsoljátok le a villanyt!
Amint feléri a kapcsolót, már ő is csinálhatja. Akár egy kisebb versenyt is rendezhetsz, például ki kapcsolja le leggyakrabban a villanyt?

Víztakarékosság
Fogmosás közben zárjátok el a csapot, fürdésnél válasszátok a zuhanyzást. Egy kihívás keretében megválaszthatod a Legkevesebb vízzel pancsoló családtagot!

Tudatos bevásárlás
Az étkezés a bevásárlással kezdődik, legyen ezért családi program hétvégén a piacra járás! Beszélgessetek a termelőkkel, ismertesd meg gyermekeddel a szezonális zöldségeket, gyümölcsöket.

 

Az otthoni praktikákon túl: környezetvédelem gyerekeknek

A környezetvédelem nem csak otthon, a négy fal között fontos! Bármikor, amikor lehetőséged van rá, például kiránduláson, közlekedés közben vagy már egy szabadtéri program megválasztása során is, mutass példát gyermekednek.

Menjetek együtt szemetet szedni!
Számos közösségi megmozdulást is találsz, de akár egy családi séta alkalmával is összegyűjthetitek a szemetet a közeli parkban vagy a játszótéren. Eközben magyarázd el gyermekednek, hogy miért fontos tisztán tartani a környezetünket, és tanítsd meg arra, hogy ő se szemeteljen.

Csak akkor autózzatok, ha muszáj!
A mindennapi közlekedés során rengeteget tehetünk a környezetünkért, ha tudatosan választjuk meg a módját. Az autóhasználat Magyarországon sajnos hatalmas mértéket ölt, de érdemes csak a valóban szükséges helyzetekre korlátozni, mert a városi levegőszennyezés egyik fő forrása a közúti forgalom. Mutasd meg a gyermekednek, hogy a közlekedés nem csak az autóról szól!

Ezek az apró döntések nemcsak a Földnek tesznek jót, hanem erősítik a családi kapcsolatokat, és ráébresztik a gyerekeket arra, hogy a fenntarthatóság élvezetes és szórakoztató is lehet. Oviba, iskolába és a boltba is el lehet menni rollerrel, szervezhetsz közös családi biciklizést, de már egy kellemes séta is sokkal többet ad, mint pár perc autózás. Sétálás közben beszélgethettek, megfigyelhetitek a természet változásait, vagy gyűjthettek színes leveleket, kavicsokat.

Zöld játékok

Ismerjétek meg a természetet!
A környezettudatosság egyik legjobb alapja, ha megtanítod gyermekedet szeretni a természetet. A kirándulások során számtalan lehetőséged van erre: az élőlények felfedezése, a fák, növények, termések megismerése, a madárdalok hallgatása által. Figyeljétek meg a természet változását évszakonként, mozduljatok ki télen is, ne csak a színes őszi erdő hívogasson.

Ezek a tapasztalatok nemcsak élményekkel gazdagítják a gyerekeket, hanem érzelmi kötődést is kialakítanak bennük a természet iránt. Így felnőttként jó eséllyel ösztönösen óvni fogják a környezetet, hiszen később a személyes élményeikből táplálkoznak.

 

Legyen a környezetvédelem játék!

A gyerekek számára a világ felfedezése alapvetően játékokon, meséken és élményeken keresztül történik, ezért, ha a környezetvédelem is szórakoztató formában jelenik meg az életükben, sokkal könnyebben beépül a mindennapjaikba.

A példamutatás és a hétköznapi szokások mellett ezért érdemes tudatosan válogatni a természetvédelmi játékok között is.

A legjobb környezetvédelmi játékok gyerekeknek:

Mese, könyvek: A gyerekek történeteken keresztül értik meg a világot. Válassz olyan meséket, amelyek az állatok, a természet vagy a környezetvédelem témáját dolgozzák fel. Ezek segítenek abban, hogy már egészen kicsi korban érzelmileg is kötődjenek a természethez, és megértsék, miért fontos védeni.

Természetes anyagokból készült játékok: A műanyag helyett érdemes előnyben részesíteni a fajátékokat, kézműves kincseket vagy az újrahasznosított anyagból készült játékokat. Ezek nemcsak tartósabbak, hanem formájukban, tapintásukban is közelebb hozzák a természetes világot.

Tanító, ismeretterjesztő játékok: A tudományos játékok remekül bemutatják a természet működését, az újrahasznosítás folyamatát, vagy akár a megújuló energiaforrásokat is.

 

A környezettudatos nevelés alapja, hogy a bolygónk és az élővilág védelme természetes része legyen a gyerekek életének. Fontos, hogy már kiskorban megtapasztalják azt, hogy mivel ők is részei a természetnek, képesek hatással is lenni a világra. Az otthoni pozitív mintaadás mellett érdemes bevetni játékokat és meséket is, mert segítenek megtanulni, hogyan lehet felelősséget vállalni a környezetünkért.

Ezek is érdekelhetnek

Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

Játszótéri konfliktusok – Hogyan kezeljük őket?

A játszótér, a homokozó gyakori helyszíne a konfliktusoknak. De hogy a legkönnyebb a játszótéri konfliktusok feloldása? Konfliktuskezelés játékok segítségével.

Tovább olvasokTovább
Nem hallgat rám a gyerek – Tudatos kommunikáció a családban

Nem hallgat rám a gyerek – Tudatos kommunikáció a családban

Egy szülő életében gyakran előforduló kérdés: miért nem fogad szót a gyerekem? Onnantól, hogy óvodásunk nem akar felöltözni reggel, a kiskamaszok érdektelenségéig sokszor érezhetjük úgy, hogy a kommunikációnk falakba ütközik. De vajon tényleg csupán annyiról van szó, hogy nem fogad szót a gyerek?

Tovább olvasokTovább
Téli játékok a szabadban – Ezekre figyeljetek

Téli játékok a szabadban – Ezekre figyeljetek

Amikor a hideg megérkezik, sokan azonnal a meleg szobába húzódnak vissza, pedig a tél is rengeteg izgalmas szabadtéri kalandot tartogat. Ahogy egyre kevesebb a napfény, sokan érzik, hogy egyre inkább vágynak a természetbe, a friss levegőre. A jó hír az, hogy a tél sem jelent akadályt, hiszen ilyenkor is lehet - sőt, érdemes is - a szabadban játszani.

Tovább olvasokTovább
Játék testvéreknek – Így erősíthető a testvéri kapcsolat

Játék testvéreknek – Így erősíthető a testvéri kapcsolat

Milyen a jó testvéri kapcsolat, és hogyan kezelhető a testvérharc? Bemutatjuk, miképp segítenek a testvér játékok a szoros testvéri kapcsolat kialakításában.

Tovább olvasokTovább
A hónap játéka

Iratkozz fel és nyerj!

Feliratkozóink közül minden hónapban ajándékot sorsolunk ki.

Feliratkozás