
Kikapcsolódás iskola után gyerekeknek - Hobbik, szakkörök
A gyerekekben gyakran még iskola után is túlteng az energia, ezért jó, ha gondolunk arra, hogy a suli után is hasznosan és aktívan teljen az idő. Nem baj, ha terheljük őket, de nem szabad a kötelességekkel túlzásba esni, hagyni kell, hogy játszanak és kikapcsolódjanak. Cikkünkben olyan ötleteket és tippeket adunk, amikkel élmény és hasznos a kikapcsolódás iskola után.
Miért fontos a gyerekeknek a kikapcsolódás iskola után?
A gyerekeknek épp olyan fontos a kikapcsolódás iskola után, mint maga az iskola. De miért olyan fontosak a hobbik gyerekeknek?
Energia
A gyerekek energiaszintje sok felnőtt számára irigylésre méltó. Azonban ha egy gyerek nem tudja megfelelően levezetni az energiáit, könnyen frusztrálttá, akár erőszakossá is válhat.
A szülő felelőssége, hogy ezt a rengeteg erőtartalékot a gyerek olyan dolgokra fordítsa, amiben örömét leli és még hasznos is számára.
Tanulás
Ebben a korban a gyerekek rendkívül fogékonyak, az agyuk akár a szivacs! Ha iskola után olyan programokat választunk számukra, amelyek a teljes kikapcsolódás mellett valamilyen új tudással is kecsegtetnek, garantáltan gyorsan rááll az agyuk és könnyen magukba szívják az újdonságokat.
Készségek fejlesztése
Ebben a korban kiemelkedően fontos a készségek fejlesztése. Ez részben az iskola feladata, de sok mindent gyakorolhatnak, amikor elérkezik az iskola vége és kezdődik a kikapcsolódás.
A legfontosabb készségek:
- Kitartás
- Koncentráció
- Kreativitás
- Képzelőerő
- Szociális készségek
Pihenés
Az iskolában egyre több a tananyag, és gyakran túl nagy teher nehezedik a gyerekekre. Emiatt rendkívül fontos, hogy iskola után le tudjanak kapcsolódni a sulis feladatokról és pihenjenek, szórakozzanak.
Játék
A játék ebben a korban minden: kikapcsolódás, szórakozás, fejlődés, tanulás. Ezért fontos, hogy az iskola után a szabadidőt (lehetőleg hasznos) játékokkal töltsük fel.
Személyiségfejlődés
A gyerekek személyisége az iskolai évek alatt rengeteget fejlődik.
Az iskolán kívül töltött idő is sokat nyom a latba, így a szabadidős tevékenységek nagyban befolyásolják a személyiségfejlődést.
Iskolai szabadidős programok
Sok szülő sokáig dolgozik, és nem tudja megoldani a délutáni gyermekfelügyeletet. Az ő segítségükre lehetnek az iskolai programok.
Szakkörök
A szakkörök célja, hogy a gyerekek olyan tudást sajátítsanak el, amik alapján körvonalazódhat, hogy milyen irányban tanulnak tovább.
Az iskolákban jellemzően ezek a szakkör fajták választhatók:
- Nyelvi szakkör
- Dráma szakkör
- Természetjáró szakkör
- Kreatív szakkör
Napközi
Furcsának hangzik, de a napközi is lehet szuper kikapcsolódás a gyerekeknek iskola után. Ilyenkor a gyerekeknek szabadfoglalkozás következik: együtt vannak és játszanak az iskolaudvaron, ami sokkal jobb móka, mintha otthon ülnének a TV előtt.
Tanulmányi kirándulások
Az iskolai program ötletek közül talán ez a legizgalmasabb. Egy tanulmányi kirándulás során a gyerekek egymás társaságában ismernek meg új helyeket és tevékenységeket, miközben a tanárok foglalkoznak velük. Ezek egyszerre szociális és edukatív programok iskolásoknak.
A legjobb hobbik gyerekeknek
Az iskolai szabadidős program és a teljes kikapcsolódás mellett sok olyan tevékenység van, ami élvezetes elfoglaltságot nyújt az iskola után. Következzenek a legjobb hobbik gyerekeknek.
Zeneiskola
A zene és a különböző hangszerek megismerése rengeteg készséget fejleszt egyszerre:
- Figyelem
- Koncetráció
- Zenei érzék, kultúra
- Fellépés, lámpaláz kezelése
- Alkalmazkodás
- Kreativitás
Készségfejlesztő tulajdonsága mellett sokszínűvé teszi a gyerek egyéniségét, és az otthoni gyakorlással hosszú időre leköti őket.
TIPP: Olyan hangszert válasszunk, ami akkor sem zavar minket, ha a gyermek otthon gyakorol!
Edzések
A testmozgásnak rengeteg jótékony hatása van:
- Segít az egészséges fejlődésben
- Fegyelemre, kitartásra nevel
- A csapatsport fejleszti a szociális készségeket
- Alázatra nevel
A sportág kiválasztása előtt engedjük a gyereknek, hogy többféle sporttal is megismerkedjen! A különböző sport eszközök és edzések kipróbálása segít abban, hogy maga dönthesse el, melyik illik hozzá a legjobban.
Tudtad? – Sokkal kitartóbbak és sikeresebbek a gyerekkorban rendszeresen sportoló felnőttek!
Tánc
Szórakoztató és nagyon hasznos hobbi, amely fejleszti a:
- ritmsuérzéket,
- a csapatszellemet,
- a kreativitást.
A táncra járó gyerekek a sokszor kemény edzéseken megtanulják az érzelmeiket mozgás formában is kifejezni, miközben közösséget alkotnak.
Tudtad? – Később is magabiztosabbak az életben, akik táncolnak!
Kreatív tevékenységek
Az introvertáltabb gyerekek és a művészlelkek számára kiváló.
- Kiélhetik kreativitásukat
- Nagyon sok időre leköti őket
- Később az itt megszerzett tapasztalatokat átültethetik a munkájukba
A kreatív tevékenységekben jeleskedő gyerekeknek nehéz olyan dolgot találni, ami leköti őket, azonban az alkotás során tökéletes flow-ba tudnak kerülni.
Tudtad? – A kreatív szakmákban dolgozó emberek általában már egészen kicsi korukban megvillantják tehetségüket.
Otthoni kikapcsolódás iskola után
Persze nem lehet minden időt edzéssel vagy szakkörön tölteni, ezért fontos, hogy otthon adjunk meg a gyerekeknek minden lehetőséget a pihenésre. A délutáni szundi minden életkorban hasznos, kisiskolásoknak pedig kifejezetten ajánlott, mert segíti az átállást az oviból a suliba.
A pihenés mellett fordítsunk időt a hasznos kikapcsolódásra is.
Tippek:
- Fejlesztő kreatív játékok
- Társasjátékok
- Sportszerek, labdák
- Kártyajátékok
- Elektronikus játékok
- Puzzle, kirakó
Képek forrása: Canva
Népszerű bejegyzések
- A kudarc feldolgozása - ha a gyermek nem tud veszíteni
- Rajzolás: az egyik legjobb készségfejlesztés gyerekeknek
- Így tanítsd meg kismotorozni gyermekedet
- Óvodai beszoktatás tanácsok - mire kell számítanunk?
- Játékos olvasás - Így szerettesd meg az olvasást gyermekeddel!